444 7 633   info@estetikmed.com
Bizi Arayın: 444 7 633

Burun Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Burun Estetiği Operasyonu (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ya da burnu tekrar şekillendirme, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Bu ameliyatlarda; burnunuz küçültülebilir ya da büyültülebilir, burun ucunun ya da kemerinin biçimi değiştirilebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltılabilir ya da burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Tekniği

Burun estetiği, burun kemikleri zarif kesiciler ve mikro motor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek, iz kalmadan işlem devam edilip, bitirilecektir. Burundan soluk alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır.

Anestezi türü ve burun estetiği ameliyat ömrü, aşağı yukarı 2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. İyileşme süreci: Ameliyat sonrasında fazla ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır. Hasta bir gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner. Ameliyattan 2 -3 günün ardından en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki, bu da sonraki günlerde süratle geriler. Burun estetiği ameliyatından aşağı yukarı 5-7 günün ardından burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Burun estetiği ameliyatında tahmini 5 – 10 günün ardından birey, normal hayata geri döner. Yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz. 10 -15 günlerde yürüyüş halinde sizi çok yormayacak aktiviteler yapmanızda yarar vardır. Ancak, tempolu egzersiz ve yüzmeye başlangıç süreci ameliyat sonrasında 3. veya 4. hafta olmalıdır. Gözlük kullanımı ortalama 1. ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar, ameliyat sonrasında 2 – 3. gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.) Burnunuza sarsıntı alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2. aydan önce başlamamalısınız. Burun şeklinin henüz oturması ortalama 3 – 6 ay olacaktır.